درمان های ناموفق در برخی کلینیک های دندانپزشکی

کلینیک های دندانپزشکی دولتی و خصوصی، اغلب تعرفه های بسیار ارزان تری نسبت به مطب های خصوصی داشته و گاهی نیز خارج از ساعات کاری که سایر درمانگاه‌های شهر تعطیل هستند به صورت اورژانسی به بیماران خدمت‌رسانی می‌کند.

برغم امتیازات و امکاناتی که اینگونه کلینیک ها در اختیار مردم قرار داده است اما فعالیت دستیاران تخصصی به جای دندانپزشک متخصص، نداشتن مهارت کاری ، کیفیت نداشتن مواد به کار رفته در درمان دندان، عوارض بعدی پس از درمان ، درمان های بدون اجازه از بیمار و تحمیل هزینه های اضافی به بیماران، نحوه خدمات رسانی به مراجعان در برخی از این کلینیک ها را تحت الشعاع قرار داده است.

ˈسمانه عزتیˈ که برای پرکردن دندان به یکی از کلینیک های خصوصی دندانپزشکی مراجعه کرده است به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: دندانپزشکان قبل از تزریق آمپول بی حسی معمولا از بیماران درمورد سابقه بیماری ها سووال می کنند اما دندانپزشک معالج در این کلینیک بدون هیچگونه پرسشی اقدام به تزریق آمپول بی حسی کرد.

وی افزود: چون دچار بیماری کم کاری تیروئید بودم، پس از تزریق آمپول دچار ˈآنافیلاکسیˈ (شوک آلرژیک) ، افت فشار خون ، تپش قلب و بیهوشی شدم.

ˈعلی فرزادیˈ نیز به خبرنگار ایرنا می گوید: در مراجعه به یکی از این کلینیک های دندانپزشکی، دندانپزشک ، دندان سالم من را کشید چراکه این دندان کنار یک ریشه پوسیده قرار داشت و دندانپزشک در کار با آن ریشه، دندان سالم من را لق کرد و مجبور شد آن را بکشد.

ˈخدیجه کریمیˈ نیز به خبرنگار ایرنا می گوید: چندی پیش به یکی از کلینیک های دندانپزشکی مراجعه و دندانم را پر کردم اما اکنون پس از یک ماه ، مواد پرکننده دندان خالی شده است و باید دوباره به دندانپزشک مراجعه کنم.

ˈشهلا مرادیˈ یکی دیگر از مراجعان به یک کلینیک دندانپزشکی می گوید: روز تعطیل دچار دندان درد شدم و به یک کلینیک مراجعه کردم و دندانپزشک پس از معاینه دندان و بدون اجازه من یکباره اقدام به کشیدن دندانم کرد.

وی می افزاید: کشیدن دندان عقل من توسط این دندانپزشک بیش از حد معمول (35 دقیقه) طول کشید و پس از آن برغم درخواست من هیچ دارویی تجویز نکرد و پس از آن به مدت یک ماه از آبسه این دندان، رنج بردم.

مرادی ادامه می دهد: فکر می کنم دندانپزشکی که اقدام به کشیدن دندان من کرده بود تخصص لازم را نداشت و یک دستیار بوده است.

اظهارات این بیمار در حالی است که طبق ˈمنشور حقوق بیمارˈ ، بیمار حق دارد قبل از معاینات یا اجرای درمان، اطلاعات ضروری در خصوص عوارض احتمالی یا کاربرد سایر روش ها را در حد درک خود از پزشک معالج دریافت و در انتخاب نهایی روش درمانی مشارکت کند.**استفاده از مواد بی کیفیت در برخی از کلینیک های دندانپزشکی

به نظر می رسد برخی از کلینیک های دندانپزشکی به دلیل اینکه می خواهند تعرفه های پایین خود را حفظ کنند از مواد بی کیفیت برای پر کردن دندان استفاده می کنند.

یکی از فروشندگان تجهیزات دندانپزشکی در این رابطه به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: اغلب کلینیک های دندانپزشکی همیشه به دنبال ارزان ترین مواد هستند و اصلا به کیفیت توجهی ندارند.

به گفته وی ، حتی برخی از کلینیک ها به دنبال مواد تاریخ منقضی شده هستند تا آنها را به نصف قیمت بخرند.

شنیده ها حاکی از آن است که برخی از دندانپزشکان نیز هر بار که ماده جدیدی به بازار می آید ابتدا آن را در کلینیک ها امتحان می کنند و سپس آنها را به مطب های دندانپزشکی خود می آورند.** نظارت بر واحدهای دندانپزشکی کامل نیست

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره نظارت بر کلینیک های دندانپزشکی به خبرنگار اجتماعی ایرنا می گوید: نظارت بر کلینیک ها و واحدهای درمانی دندانپزشکی به شدت نظارت بر سایر مراکز درمانی از جمله بیمارستان ها نیست.

ˈسجاد رضویˈ خاطرنشان می کند از دو ماه پیش واحدی در وزارت بهداشت شروع به فعالیت کرده است تا وضعیت نظارت بر مطب ها و کلینیک های دندانپزشکی بهبود یابد.

وی تصریح می کند نقص بر نظارت درمانی در کلینیک های دندانپزشکی وجود دارد اما اکنون درصدد برطرف کردن این نقص هستیم.

مدیرکل نظارت بر درمان وزارت بهداشت، اضافه می کند: البته از نظر بهداشت دهان و دندان کارهای خوبی در شبکه های بهداشتی و مدارس انجام شده است اما حوزه درمان آن نیاز به نظارت بیشتری دارد.

رضوی می گوید: نظارت بر واحدهای درمانی دندانپزشکی به دلیل گستردگی و پراکندگی آنها دشوار بوده است.

وی تاکید می کند با برنامه ریزی های انجام شده در روند نظارت بر مراکز درمانی دندانپزشکی ، تغییرات چشمگیری حاصل خواهد شد.**دستیاران تخصصی حق انجام کارهای دندانپزشکی را ندارند

معاون اداره سلامت دهان و دندان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به خبرنگار ایرنا می گوید: دانشجویانی که هنوز پزشک نشده باشند و دستیاران تخصصی، حق طبابت در مراکز درمانی دندانپزشکی را ندارند.

دکتر ˈمحمد محمدشیرازیˈ می افزاید: برخی دستیاران تخصصی در شهرستان ها اقدام به کار در حوزه درمانی دندانپزشکی می کنند که غیرقانونی است.

وی در عین حال تصریح می کند بین فردی که صلاحیت علمی ندارد تا فردی که مجوز طبابت ندارد، تفاوت است.**دندان های پوسیده و هزینه های گزاف دندانپزشکی

طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت ، هر ایرانی بطور متوسط ، حداقل دو دندان پوسیده دارد که البته ممکن است برخی مردم دارای پنج دندان پوسیده یا بیشتر باشند.

طبعا این میزان دندان های پوسیده ، مراجعات مردم به مراکز درمانی دندانپزشکی را اجتناب ناپذیر می سازد اما هزینه هایی که به ویژه در شرایط فعلی با گران شدن تجهیزات و مواد دندانپزشکی از مردم بابت ترمیم دندان ها مطالبه می شود، اغلب آنان را به سوی کلینیک های دندانپزشکی سوق می دهد.

براساس ˈمنشور حقوق بیمارˈ ، دریافت ˈمطلوبˈ خدمات سلامت، حق بیمار است و این حق باید در تمام مراکز درمانی از جمله کلینیک های دندانپزشکی نیز رعایت شود.

در این میان انجام بازدیدهای دوره­ای از سوی وزارت بهداشت، بررسی عملکرد کلینیک ها و دندانپزشکان شاغل در آنها و راه اندازی سامانه ای برای دریافت گزارشات مردمی در خصوص شکایات دندانپزشکی می تواند بخشی از مشکلات را برطرف کند.

سلامت دهان و دندان با سلامت عمومی مرتبط است و تاثیر بسزایی در سلامت قلبی و سلامت تغذیه ای افراد دارد بنابراین ارایه خدمات مطلوب دندانپزشکی می تواند منجر به ارتقای سلامت عمومی جامعه و توانمندشدن هرچه بیشتر بیماران شود.

درمان های ناموفق در برخی کلینیک های دندانپزشکی #1
ویدئو ها
در بخش تصویری سایت می توانید فیلمهای مربوط به مراجعه کنندگان و نظرات آنها را مشاهده نمایید
آخرین متد دندانپزشکی
برای مشاهده آخرین متد دندانپزشکی ، اخبار و مقالات جدید کلیک نمایید