دانستنی های بیشتر

ایمپلنت چیست ؟
ایمپلنت های دندان دارای استوانه های تیتانیومی استریل با پوشش های مخصوص هستند که در واقع به عنوان ریشه مصنوعی جایگزین ریشه طبیعی و از دست رفته دندان می شود و روی آنها امکان قرار دادن انواع مختلفی از روکش ها و پروتزها وجود دارد .
بسته به شرایط و نیاز شما ایمپلنت ها دندانی می توانند جایگزین یک یا چند دندان از دست رفته شوند بدون آنکه تاثیری روی دندان های اطراف داشته باشند .
همچنین این ایمپلنت ها باعث استحکام استخوان فک و ممانعت از تحلیل استخوان می شوند و در بیشتر موارد نیاز به پرتز متحرک (دندان مصنوعی ) یا پرتز پاراسیل (پلاک متحرک ) را برای همیشه بر طرف می کنند.

به طوركلى درمان ايمپلنت شامل 2 مرحله اصلى جراحی و چروتز است :

مرحله جراحی :
در مرحله جراج ايمپلنت در استخوا ن فك كاشته شده و لثه روك آن بخيه زده میشود. از اين رو بعد از جراحى، ايمپلنت داخل دهان مشاهده نمى شود. در اين حالت ايمپلنت داخل استخوان و زير لثه قرار دارد تا تحت هيج نوع فشارى قرار نگيرد البته بسته به سيستم ايمپلنت مورداستفاده دارد كه طول ناحيه بى دندان و تراكم استخوان بين 6 هقته تا 6 ماه بعد از جراحی مراحل پروتزی يا همان سا خث دندان بر روك ايمپلنت آغاز می شود . برای حفظ ظاهر بیمار معمولا در صورت نیاز از پروتز موقت متحرک یا ثابت استفاده می شود .
در برخی موارد به خصوص دندان های قدامی فک بالا ایمپلنت ها بلافاصله تحت فشار قرار می گیرند به این  صورت كه پس از كاشت ايمپلنت در استخوان فك، بلافاصله يك روكش موقت پلاستيكي (اكريلى) با رنگ دندان روى ايمپلنت قرار میگيرد. اما از آنجا كه هنوز اتصال ايمپلنت به استخوان برقرار نشده و استخوان ترمیم نیافته است این روکش برای تامين زيبايى موقت بيمار و ترميم زيباتر لثه ساخته میشوند و تحمل فشار ناشى از جویدن را ندارد.

درصورث فشار زياد روكخش موقت آسيب میيند يا ايمپلنت به استخوان متصل نمیشود.

مرحله پروتزگذارى:

پس از كاشت داخل استخوانى ايمپلنث، نوبت به ساخت پروتز روى آن میرسد. پروتزهاى روى ايمپلنت میتواند ثابت باشد يا متحرك. البته قبل از کاشت ایمپلنت نوع دندان های پروتز مشخص شده و بر اساس آن نوع و تعداد ايمپلنت مورد نياز در محل مناسب در دهان كاشته شده است. اينكه ازكدام طرح درمان استفاده كنیم به عوامل متعددى بستگى دارد كه مهمترين آنها وضعیت اسنخوان، سن بيمار، ناحيه بي دندانى و خواسته خودبيماراست.

‏ايمپلنت های دندانى میتوانند جايگزين يک يا چند دندان از دست رفته شوند بدون آنكه تاثيرى روى دندانهاى اطراف داشته اين  باشند همچنین ايمپلنت ها باعث استحكام اسخوان فک و ممانعت از تحليل اسخوان میشوند.


ساخت یک پروتز :
برات ساخت يك پروتز ثابت ( بازسازى تمام دندان ها در بيماری دندان) در فك بالا اغلب ٨ ايمپلنت و در فك پایین 6 ایمپلنت قرار داده می شود . یادآروی می کنیم که تعداد این ایمپلنت ها به شرایط محتلفی بستگی دارد . گاهى بنا به دلايل متعدد مثل بى دندانى طولانى مدت و تحليل استخوان ، مقداراستخوان برای گذاشتن ايمپلنت كافي نيسث. در اين شرايط لازم است مقدار استخوان از دست رفقه بازسازى شود. جراحی هاى وسيع، پيوندهاى اسنخوان و بازسازى استخوان با روشهاى گوناگون  امروزه امكانپذير است. به گونه هاى كه استفاده ه از ايمپلنت تقريبا در هرشرايط محقق شده است.


کلام آخر :
ايمپلنت هاى دنداني، نه تنها باعث عملكرد بهتر سيستم جونده و عمل جويدن میشوند، بلكه باعث اصلاح، بهبود و زيباتر شدن ظاهر شما میشوند و چهره شما جوان تر به نظر خواهد رسيد. به جرات مى توان گفت بريج (تراشيدن دندان سالم براى جايگزينی دندان از دست رفته) و پلاک هاى متحرک كه نقش بسزايى در آسيب رساندن به دندانهاى طبيعى و استخوان فنى را دارند، در علم جديد دندان پزشکی ديگر جايى ندارند. بياى بررسی اينكه آيا شما نيز كانديداى مناسبى براى ايمپلنت هستيد و رسيدن به باسخهاى دقیق براى پرسشهای  خود نياز به معاينات دقيق و اختصاصى كاملا بديهى است.

ویدئو ها
در بخش تصویری سایت می توانید فیلمهای مربوط به مراجعه کنندگان و نظرات آنها را مشاهده نمایید
آخرین متد دندانپزشکی
برای مشاهده آخرین متد دندانپزشکی ، اخبار و مقالات جدید کلیک نمایید